top of page

Video Proje (VP)

Video Proje (VP) Nedir?

Uygulamada bazı yetkinlik kategorileri bulunmaktadır. Her kategorinin altında ise o yetkinliği geliştirmek üzere uzman ekiplerce tasarlanmış görevler yer alır. Kullanıcıdan, bu görevleri tamamlayıp, süresi en fazla 59 saniye olan video haline getirmesi beklenmektedir.  İşte bu 59 saniyelik görevlere Video Proje ya da kısaca VP denilmektedir.

Kaç VP Hazırlamam Gerekir?

Tüm yetkinlik kategorilerinin altında muhtelif sayılarda görevler bulunmaktadır.  Kullanıcının ilgili görevleri 1-5 kez arasında tekrarlayarak gerçekleştirmesi ve VP haline getirmesi beklenmektedir. Hangi görevin kaç kez tekrarlanması gerektiği, ilgili görevin ekranında görülebilmektedir.

VP Sayısını Çoğaltmak Nasıl Bir Avantaj Sağlar?

Yetkinlik sıralamalarında yukarılara çıkmak için VP sayısını artırmak kritik öneme sahiptir. Sıralamalar için yapılabilecek bir diğer şey ise yüklenen VP’lerin yüksek puanlar almasını sağlayabilmek amacıyla yetkinliğinizi yansıtan ve ilham verici nitelikte çalışmalar gerçekleştirmektedir. VP puanlaması "yetkinlik" ve "ilham vericilik" kategorilerinde iki ayrı faktöre göre yapılmaktadır.

VP’lerin Yüksek Puan Alması İçin Ne Yapılabilir?

Tüm VP’ler iki kriterle puanlanır. Bunlardan ilki «yetkinlik» kriteridir. Bu kriterde kullanıcının ilgili yetkinlik kategorisine ilişkin sergilediği beceri ve sahip olduğu donanıma puan verilir. İkincisi ise «ilham vericilik» kriteridir. Bunda ise kullanıcının ne derecede sıra dışı, özgün ve farklı bir VP ortaya çıkardığı önem kazanır. Dolayısıyla, bir VP’nin yüksek puan almasını sağlamak için kullanıcının hem o kategoriye ilişkin yetkinliğini ortaya koyması hem de olabildiğince özgün ve farklı bir içerik üretmesi gerekir.

VP’lere puan vermek için ne yapılmalıdır?

VP’lere puan vermek için kullanılan ekran «rastgele puan ver» ekranıdır. Uygulamada kullanıcı puan vereceği kişiyi seçemez. Bir kullanıcı ancak sistemin rastgele getirdiği VP’ye puan verebilir. Puan vermekte herhangi bir sınır bulunmamaktadır.

VP’lerini Beğendiğim Bir Kullanıcıyı Takip Edebilir Miyim?

Evet. Bir kullanıcı dilediği kadar başka kullanıcıyı takip edebilir. Takip edilen kullanıcı VP yüklemesi yaptığında takip edene bildirim gelmektedir. Bununla birlikte hiçbir kullanıcı takipçilerini ya da toplam takipçi sayısını göremez. Knocta, takipçi sayısının yaratacağı popülariteyi ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmıştır.

VP Denge Çemberi Nedir?

Denge çemberi, VP yüklemelerinden sonra puanlaması tamamlanmış olan görevlerin kategori bazında toplam puanlarını gösteren bir diyagramdır. Burada amaç, kırmızı zemini olabildiğince yeşile çevirebilmektir. Yeşil alan ne denli dengeli ve büyük olursa bu, kişinin yetkinliklerini olabildiğince dengeli ve yüksek performansla geliştirdiği anlamına gelecektir. 

VP listelerinde üst sıralara çıkmak için çok sayıda VP yapıp yüklemek ve bunları hazırlarken konu bağlamına dikkat edip özen göstermek gerekir.

Screenshot_20210710-161425_knocta[1]_edited.jpg

Denge Çemberi

Ünlem.png

Profil bilgilerinin yer aldığı ana ekran...

Video Proje ekranı...

Screenshot_20211125-163914_Novacto.jpg
Screenshot_20211125-163939_Novacto.jpg
Screenshot_20211125-164258_Novacto.jpg

Genel Sıralama Ekranı...

bottom of page